XXLakofilm
/
VASÁROS ZSOLT - KULTURÁLIS GYÖKEREK, AZONOSSÁGOK  /// 1.1. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS
"A családi ház építésnek, lakóház építésnek ma jelentős gátja nincs Magyarországon,fizikai környezetünk rendelkezésre áll, megépültek városaink,településeink,az...

VASÁROS ZSOLT - KULTURÁLIS GYÖKEREK, AZONOSSÁGOK  ///  1.1. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS

 "A családi ház építésnek, lakóház építésnek ma jelentős gátja nincs Magyarországon,fizikai környezetünk rendelkezésre áll, megépültek városaink,településeink,az építési helyek tulajdonképpen adottak. Kulturálisan kellene valahogyan oda eljutni, jelentős önmérséklettel,az építészetben sokszor fölemlegetett alázattal ,hogy valóban megismerjük azt a helyet, ahova építeni akarunk. Tudok mondani egy nagyon eklatáns példát. Mi sokat dolgozunk a Somló hegyen. A világ legkisebb borvidéke. Több, mint 3000 kis ház ,telek és pince van a hegyen, ami egy tucat háztól eltekintve nagyon kicsi. Amikor a szabályozási terv elkészült a teljes hegyközség területére, melyen négy település osztozik,a terv készítője azt írta elő, hogy alapul vette ezeknek a kis házaknak az alapterületét és ilyen méretben maximalizálta az itt építhető házakat. Egészen odáig elmegy, ami nem szokatlan  Magyarországon műemléki környezetben, nemzeti park területen, hogy megszabják a cserép színét is,égetett cserép lehet, az utcai homlokzaton, front homlokzaton két ablak lehet, a két ablak aránya meghatározott,az is hogy milyen messze lehet egymástól.  Egy klasszikus XIX századi pincehomlokzat lett belekódolva,csak ilyen építhető a Somló hegyen. Én ezen nagyon elképedtem, amikor először találkoztam ezzel a dologgal. Felkerestem a tervezőt, vajon ennek mi az oka? Egy nagyon érdekes választ adott. Azzal az építési szándékkal, ami most ott megjelenik,és amit ilyen módon leszabályoz, lehet hogy elveszít a Somló hegy 2-3  nagyon jó kortárs épületet,de megmenekül 100 rossztól is.

Számomra ez fejezi ki a történeti kontra mai helyzetet,hogy régen senkinek nem jutott eszébe nagy házat építeni a Somlóra, és nemcsak azért mert nem volt nagy szőlője, hanem mert tudta, hogy a hegy mit bír el, mi a jó!“

TARDOS TIBOR - TERVEZÉSI ALAPELVEK /// 1.2. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS
“Az illeszkedés fogalmába a korszerűség is beletartozik. De ez is felfogás dolga. A korszerűségnek vannak vizuális jellemzői,és az épületet megszerkesztésében követett elvekből is...

TARDOS TIBOR - TERVEZÉSI ALAPELVEK  ///  1.2. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS

“Az illeszkedés fogalmába a korszerűség is beletartozik. De ez is felfogás dolga. A korszerűségnek vannak vizuális jellemzői,és az épületet megszerkesztésében követett elvekből is következhet a korszerűség. Van olyan vetülete is a korszerűségnek, amit inkább kötelezőnek gondolok. Ez például a környezet tudatosság. Ezt talán nem is korszerűségnek kellene nevezni, ez egy kötelezettség, ami ennek a rendkívül eszközigényes műfajnak, az építészetnek egy kötelező velejárója. Ezt alátámasztani racionális érvekkel nehéz lenne,de minek utána a vizuális kultúrának és ilyen módon a környezetkultúrának része lesz az az épület, melyet megtervezünk,kötelességünk,hogy zsinórmértékül szolgáljon későbbi illeszkedők  számára.”

TURÁNYI GÁBOR - HAGYOMÁNY, FUNKCIONALITÁS /// 1.3. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS
„Ha egy építész lakóépületet kezd tervezni, legyen az családi ház vagy nagyobb épület, megkerülhetetlen előzmény Heideggernek egy 50-es évekbeli előadása, ahol a jól lakást...

TURÁNYI GÁBOR - HAGYOMÁNY, FUNKCIONALITÁS  ///  1.3. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS

„Ha egy építész lakóépületet kezd tervezni, legyen az családi ház vagy nagyobb épület, megkerülhetetlen előzmény Heideggernek egy 50-es évekbeli előadása, ahol a jól lakást lakozásnak hívja… Engem mindig is az vezérelt a lakóházak tervezése során, hogy ezt a magasabb rendű lakozást valósítsam meg, ami menthetetlenül együtt jár azzal, hogy tágan értelmezi az ember a kulturális és fizikai környezet összefüggéseit.“

„A népi építészet az a tanulságunk, ami több száz év alatt kristályosodott ki. Olyan építési és életmódbeli tapasztalatok rakódtak le, aminek a tanulságait egy építésznek nem kihasználni botorság lenne.“

„A funkció, mint megvalósítandó dolog nagyon fontos, de a mereven vett funkcionalizmus lejárt és gátja annak, hogy igazán jó helyzeteket teremtsünk egy házban.“

PUHL ANTAL - HELYSZÍN ÉS TÉRSTRUKTÚRA  /// 1.4. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS
„A családiház-tervezés az egyik legnehezebb, ugyanakkor a legfontosabb műfaj, ugyanis az ország arculatát a családi házak és a társasházak adják … Amikor én eljutottam odáig,...

PUHL ANTAL - HELYSZÍN ÉS TÉRSTRUKTÚRA  ///  1.4. KÖRNYEZET ÉS ILLESZKEDÉS

„A családiház-tervezés az egyik legnehezebb, ugyanakkor a legfontosabb műfaj, ugyanis az ország arculatát a családi házak és a társasházak adják …  Amikor én eljutottam odáig, hogy volt annyi pénzem már, hogy bele merjek vágni egy családi házba, akkor tudatosan kerestem a helyszínt. Az a mediterrán hangulat, amit a szerbek létrehoztak itt Szentendrén, a Szőlőhegyen, a szűk udvarokkal, a kis átriumokkal, a befelé fordulással, valahogyan hozzám annyira közel állt… Egy építésznek kicsit pszichológusnak is kell lennie, önmagával szemben mindenképpen, hogy próbálja meg megérteni – ez persze nem mindig sikerül -, hogy mikor miért csinál éppen úgy valamit. Úgy érzem, hogy kifelé én egy nagyon tudatos figura vagyok, de ez csak a látszat. Meg szokták kérdezni, hogy miért ilyen zárt ez a ház. Mert én igazából ilyen vagyok.”

PARÁDI NELLI - FUNKCIONALITÁS, TÉRTAGOLÁS /// 2.1. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS
“Amikor valaha kitalálták az olyan szavakat, mint megbízó,akkor az nagyon pontos volt,mert benne volt a bizalom, azt jelentette, hogy az építész felé bizalommal fordulnak. Azt a...

PARÁDI NELLI - FUNKCIONALITÁS, TÉRTAGOLÁS  ///  2.1. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS

“Amikor valaha kitalálták az olyan  szavakat, mint megbízó,akkor az nagyon pontos volt,mert benne volt a bizalom, azt jelentette, hogy az építész felé bizalommal fordulnak. Azt a teret, ahol a család élete, az ő mindennapjai zajlanak ,egy másik emberre bízza, hogy ő formálja, alakítsa azt . Ez bizalmi viszony. Ha ez a szó továbbá nincs ,ha már nem megbízóról beszélünk, hanem megrendelőről,akkor az egészen mást jelent!”

“Manapság inkább megrendelők vannak, megszűnik a személyes kontaktus, az az öröm, ami egy megépült házzal kell hogy társuljon, amiért az ember újabb és újabb házakat képes szeretettel tervezni. Ha ez megrendelés lesz, ami teljesül, vagy sem, amit kifizetnek,vagy sem ,az egész egy jogi hercehurcává alakul, az ember jóérzése elmúlik szépen lassan, és megint nagyon nagy szüksége lesz egy megbízóra.”

CSOMAY ZSÓFI - MEGÉLT TEREK /// 2.2. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS
„Mindenkit ismerünk az utcában, olyan mintha falun lennénk. Minden egyes ember mindenkit ismer. Minden szokását. Tudom, hogy mit csinál, mikor jön a virágját öntözni, a kutyájával mi van,...

CSOMAY ZSÓFI - MEGÉLT TEREK  ///  2.2. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS

„Mindenkit ismerünk az utcában, olyan mintha falun lennénk. Minden egyes ember mindenkit ismer. Minden szokását. Tudom, hogy mit csinál, mikor jön a virágját öntözni, a kutyájával mi van, mikor veszett össze, meg ilyenek. Viszont erre, a hegyoldal felé, a totál magány, mint egy kis kolostor. Mikor építettük, nem gondoltuk, hogy ez ilyen…"

“Mint az amőba, vonult az élet az adott térkeretek között. Most, hogy tulajdonképpen egyedül lakom, valahogy amiatt, hogy az udvar a nappali folytatása, ha kinyitom az ajtót, máris kint vagyok a szabadban, és nincs olyan tágasság, ami zavarna… Az a sok év, amit együtt töltöttünk itt, az velem él tovább.”

BÁNÁTI BÉLA - BEÉPÍTÉS,TÖMEGFORMÁLÁS,KERTKAPCSOLAT /// 2.3. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS
„Ha a földet zárt ökológiai egységnek tekintjük, márpedig az, akkor azzal, hogy én napelemet szerelek fel az épületemre, és ezáltal energiát takarítok meg, azzal lehet,...

BÁNÁTI BÉLA - BEÉPÍTÉS,TÖMEGFORMÁLÁS,KERTKAPCSOLAT  ///  2.3. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS

„Ha a földet zárt ökológiai egységnek tekintjük, márpedig az, akkor azzal, hogy én napelemet szerelek fel az épületemre, és ezáltal energiát takarítok meg, azzal lehet, hogy nekem jobb lesz, de azt a napelemet gyártják valahol Kínában vagy Indonéziában nem kevés környezetszennyezéssel, akkor én exportálok egy problémát a földgolyó egyik részéről a másikra. Úgy gondolom, hogy az embernek önmérsékletet kell tanúsítania a saját komfort igényében… Ez nem jelenti azt, hogy vályogból kell feltétlenül házat építeni. Azokat a megoldásokat, amiket a tudomány és technika kitalál építőanyagokban, azokat alkalmazzuk bátran, de annak a tudatában, hogy ez bármikor visszafordítható legyen, elhelyezhető legyen, környezetvédelmileg megfelelő legyen és én nem gondolom, hogy a bonyolult épületgépészeti berendezéseknek az épületbe való  beépítése ebbe az irányba mutat.“

TOMAY TAMÁS - TÉRI RENDSZEREK /// 2.4. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS
„Az én gondolkodásomban, illetve nyilván másokéban is, minden feladat hozzáépítés. Nemcsak fizikai, hanem szellemi értelemben is. Akkor is ha egy vadonatúj épület készül, az is...

TOMAY TAMÁS - TÉRI RENDSZEREK  ///  2.4. FUNKCIÓK-TÉRSZERVEZÉS

„Az én gondolkodásomban, illetve nyilván másokéban is, minden feladat hozzáépítés. Nemcsak fizikai, hanem szellemi értelemben is. Akkor is ha egy vadonatúj épület készül, az is elkerülhetetlenül hozzáépítés. Építészeti és egyéb tudáshoz való hozzáadás történik. Nem lehet  nulla pontról kezdeni az építészetet. Az, hogy mihez épít hozzá az ember szellemileg, az meghatározza az épületnek a sorsát, milyenségét, gondolati tartalmát, nyilvánvalóan a kinézetét is.“

„Olyan fogalmakat használunk, mint térintenzitás, funkcióintenzitás, attól függően, hogy a térben levő mozgások milyen sűrűségűek, a térben elhelyezett tárgyak milyen sűrűségűek, mennyire tudnak egymáshoz képest elmozogni. A legnagyobb probléma az, hogy ezek egész jól vizsgálhatók és levezethetők mint egy matematikai feladat, de ebből nem tudunk minőségre következtetni.“

PELÉNYI MARGIT - A BENAPOZÁS,A HELYSZÍN, A MEGBÍZÓ ÍZLÉSE /// 3.1. TÁJOLÁS-TERMÉSZETES FÉNY
„A családiház-tervezés azért bonyolult és izgalmas, mert rendkívül sok rétege van. A tájolás csak egy ezek közül, de az is sokkal bonyolultabb, mint csupán a...

PELÉNYI MARGIT - A BENAPOZÁS,A HELYSZÍN, A MEGBÍZÓ ÍZLÉSE  ///  3.1. TÁJOLÁS-TERMÉSZETES FÉNY

„A családiház-tervezés azért bonyolult és izgalmas, mert rendkívül sok rétege van. A tájolás csak egy ezek közül, de az is sokkal bonyolultabb, mint csupán a fény. Adott esetben egy fa, egy mikrohelyzet, egy nagyobb környezet, bármi meghatározó lehet a tájolásnál, vagy az épület tervezésénél…"

“A benapozás mellett, amit nagyon fontos megtanulni, amúgy didaktikusan, legalább ilyen lényeges, hogy az építész hogy talál közös hangot a tulajdonossal. Ez egy rendkívül fontos dolog, e nélkül nem jön létre családi ház.”

GETTO TAMÁS - TERMÉSZETES ÁRNYÉKOLÁS /// 3.2. TÁJOLÁS-TERMÉSZETES FÉNY
„Van a Tettye nevű régi városrész Pécsett, ahol a balkáni építési módnak hagyományai vannak, ezzel egyértelműen köthető egy tőlünk délebbre levő természeti adottsághoz. Ennek az...

GETTO TAMÁS - TERMÉSZETES ÁRNYÉKOLÁS  ///  3.2. TÁJOLÁS-TERMÉSZETES FÉNY

 „Van a Tettye nevű régi városrész Pécsett, ahol a balkáni építési módnak hagyományai vannak, ezzel egyértelműen köthető egy tőlünk délebbre levő természeti adottsághoz. Ennek az volt a jellemzője, hogy minden telket zárt fallal vettek körül, és a teleknek egy részét kvázi egy tetővel lefedték. Nekem több épületem itt a Tettyén van, és sokat foglalkoztam azzal, hogy hogyan tudnám ezt az alapképletet átvinni egy mai formanyelvre, a mai funkcionális igénynek megfelelően. Például hogyan lehetne ezt a léptéket meghaladni jelentősen, a jellemzően földszintes beépítést emeletessé alakítani, másrészt hogy lehetne megőrizni az alapvető karakter elemeket.”

DEMETES NÓRA - TRANSZPARENS FALAK /// 3.3. TÁJOLÁS -TERMÉSZETES FÉNY
“Én a tó túloldalán, a Balaton felvidéken egy régi présházban töltöm a nyaraimat, úgy hogy elég nagy kontraszt volt mindig számomra idejönni és abból a nagyon erős borászattal,...

DEMETES NÓRA - TRANSZPARENS FALAK  ///  3.3. TÁJOLÁS -TERMÉSZETES FÉNY

“Én a tó túloldalán, a Balaton felvidéken egy régi présházban töltöm a nyaraimat, úgy hogy elég nagy kontraszt volt mindig számomra idejönni és abból a nagyon erős borászattal, gazdálkodással összefüggő építészeti karakterből kiszakadni és megfogalmazni egy ennyire markáns modernista világot. Gyakran jellemző, hogy az építész régi házban szeret élni és nagyon modern házakat tervez. Én például egy ilyen ember vagyok, jelen van egyfajta „skizofrén” lét, amiben a régi romantikát szeretem, párosítva a modernizmussal és ezt mint tervező képes vagyok megfogalmazni A ház tervezésekor az őszinteség akkor működik, ha van párbeszéd a megbízóval,ahol a személyes bizalom,az oda –vissza csatolt gondolatcsere létrejön, a tervező a szabadságfokát meg tudja őrizni,tudva azt is hogy képes volt egy teljes mértékben adekvát választ adni arra a programra,amit közösen létrehoztak.”

NAGY TAMÁS - ÁRNYÉKOLÁS /// 3.4. TÁJOLÁS -TERMÉSZETES FÉNY
„Pár évvel ezelőtt Portugáliában járva, utcai hirdetések között egy nagyon különös hirdetésre lettem figyelmes. Szoba kiadó típusú hirdetések között ilyen felirat: ROOM WITH WINDOW.
A hideg...

NAGY TAMÁS - ÁRNYÉKOLÁS  ///  3.4. TÁJOLÁS -TERMÉSZETES FÉNY 

„Pár évvel ezelőtt Portugáliában járva, utcai hirdetések között egy nagyon különös hirdetésre lettem figyelmes. Szoba kiadó típusú hirdetések között ilyen felirat: ROOM WITH WINDOW.

A hideg rázott ki a tudattól, hogy ez egy létező kategória.“Ha van room with window, akkor létezik ablak nélküli szoba is.

„Az építészeti gondolkodásnak egy meghatározó eleme, hogy a napfénnyel mit kezdünk. Részben a fénnyel, részben a nappal, a meleggel. Nagyon tanulságos az ,ahogyan az anonim építészetben,ahol nem építészek terveznek miként bánnak a fénnyel.  Ez egy egész komplex kérdéskör. Érdemes megnézni, hogy az őseink hogy kezelték a problémát. Azok az építmények érdekelnek, amelyek tudatos tervezés nélkül jöttek létre. Itáliától kezdve Svájcon keresztül mindenhol nagyon izgalmas ez a téma. A magyarországi, Kárpát medencei klimatikus körülmények között irtó jó megoldásokat látni erre. Az én szememben az itthoni helyzetnek az idevágó problémáit nagyrészt kezeli a tornác.